Ten wpis powstał specjalnie dla grupy Biznes Babki, w której rozmawiałyśmy o tym jak się pracuje jako zdalny PM ale myślę, że może przydać się każdemu, kto chce wejść w świat zarządzania, Wpis też będzie systematycznie aktualizowany gdy tylko natrafię na źródła godne polecenia. Zarządzanie to obszerna dziedzina, którą można zgłębiać z wielu różnych perspektyw. Ciężko stwierdzić jednoznacznie od czego najlepiej zacząć. Wszystko zależy od naszych zainteresowań i kierunku w jakim docelowo chcemy się rozwijać.

Obszary zarządzania i pokrewne dziedziny – mapa myśli

Zarządzanie to nie tylko zarządzanie projektami jako takimi, to również zarządzanie czasem, zespołami, produktami i całymi przedsiębiorstwami. Obszary te, choć rozłączne są ze sobą mocno powiązane. Poniżej na mapie myśli przedstawiam zarządzanie i jego dziedziny pokrewne. Nie jest to żadna oficjalna klasyfikacja, to tylko mój podział zagadnień.

Poniżej przedstawiam listę ciekawych książek, nie tylko o zarządzaniu oraz zbiór przydatnych linków.

Książki zmieniające spojrzenie, nie tylko o zarządzaniu

  • „Odwagi! Nie musisz być doskonała” Reshma Saujani  – bo czasem najtrudniej uwierzyć w siebie i zacząć.
  •  „Zaufanie, czyli waluta przyszłości” – Michał Szafrański – Okazuje się, że nawet w książce o blogowaniu można znaleźć wiele cennych wskazówek, na temat zarządzania sobą i projektami.
  • „Potęga osobistego uroku” Brian Tracy, Ron Arden – Jak zjednywać sobie ludzi, czyli o tym jak być dobrym słuchaczem.
  •  „Zdążyć przed terminem” – Tom DeMarco – powieść fabularna o zarządzaniu projektami. Nietypowe ujęcie, ale dzięki niemu można zauważyć, że projekt to przede wszystkim ludzie.
  •  „Zacznij od dzisiaj. Organizacja czasu, pracy i życia z wykorzystaniem metod coachingowych”  Ewelina Mierzwińska – myślę, że w tym przypadku tytuł wszystko wyjaśnia.
  • „Biblioteka sukcesu”  Brian Tracy – zbiór łatwo przystępnych książek między innymi o delegowaniu zadań i zarządzaniu czasem.

Przydatne linki

Kursy online

Certyfikaty branżowe

  • PRINCE2
  • PMI/PMBOK
  • AGILE PM

Jestem Magda, ta z narudo.pl – entuzjastka technologii, project manager i analityk
IT. Wspieram przedsiębiorców i twórców internetowych w skutecznym wykorzystywaniu narzędzi online i sztucznej inteligencji oraz organizacji i planowaniu. Wierzę w optymalizację pracy i efektywne zarządzanie, jestem gotowa podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą abyśmy mogli pracować mądrzej, nie ciężej.