Książka „Remote – Pracuj zdalnie, biuro jest zbędne”, mimo że została napisana dobrych kilka lat temu, to w obecnej rzeczywistości jest bardzo aktualna. Oczywiście nikt nie mógł przewidzieć, że świat z dnia na dzień zmuszony będzie przestawić się na pracę zdalną. Jednak mimo to, książka zdaje się być ponadczasowa i bardzo dostosowana do dzisiejszego świata.

Pracuj zdalnie, biuro jest zbędne

Tytuł: „Remote – Pracuj zdalnie, biuro jest zbędne”
Autorzy: Jason Fried, David Heinemeier Hansson

Mimo że sytuacja z „koronakryzysem” trwa już kolejny miesiąc, temat pracy zdalnej budzi ciągle żywe dyskusje zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników. Chociaż, w ramach „odmrażania” część firm powoli wraca do normalności, wiele z nich staje teraz przed pytaniem co dalej z pracą zdalna. Giganci tacy jak Google czy Twitter zadeklarowali, że ich pracownicy nie muszą wracać do biur co najmniej do końca roku. A co powinni zrobić pozostali?

Praca zdalna zyskała w ostatnich miesiącach wielu zwolenników i wielu przeciwników. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które same nie do końca wiedzą, czy praca zdalna jest dla nich, albo jesteś pracodawcą, który zastanawia się, czy potraktować pracę zdalną jako wyjątek na trudne czasy, czy może na stałe wprowadzić w swojej firmie taki model pracy ta książka jest zdecydowanie dla Ciebie.

Nadeszły czasy pracy zdalnej

A może jednak nie? Jak ocenić na ile sprawdza się praca zdalna i czy właściwie ocena taka ma sens biorąc pod uwagę w jakich warunkach była wprowadzana? Książka „Remote” oczywiście nie jest bezpośrednią odpowiedzią na takie pytanie choćby dlatego, że tak jak wspomniałam na początku została napisana na długo przed wybuchem pandemii.
Warto jednak wiedzieć, że została napisana tak, że jej przeczytanie pozwala realnie ocenić plusy i minusy pracy zdalnej zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

Książka ta nie jest bezrefleksyjnym namawianiem na pracę zdalną. Napisana została przez praktyków, którzy swój biznes prowadzą w taki sposób i docierali się w tej kwestii latami. W związku z tym w książce otrzymujemy wielowymiarowe spojrzenie na zagadnienie. Omawiane jest ono zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i pracownika.
Autorzy przedstawiają plusy takiej pracy, ale również nie ukrywają minusów (bo owszem, praca zdalna ma też minusy).

Zdalna firma

W książce omówione zostały korzyści i zagrożenia wiążące się ze zdalnym prowadzeniem biznesu. Omawiane są aspekty finansowe, prawne oraz organizacyjne, które należy wziąć pod uwagę przy analizowaniu tego modelu w swojej firmie. Autorzy zwracają uwag, że nie zawsze chodzi o pieniądze i korzyści mogą być wielowymiarowe.

Zdalny szef

Organizacja pracy i zarządzanie zespołem zdalnym to również wyzwanie dla szefa. Zwłaszcza gdy jest się mocno przyzwyczajonym do kontaktu twarzą w twarz i możliwości załatwiania spraw osobiście.
Czego jako szef/manager dowiesz się z tej pozycji?

  • Jak wprowadzić pracę zdalną w zespole lub nawet w całej firmie
  • Jak przygotować zespół do pracy zdalnej.
  • Czym się różni zarządzanie na miejscu od zarządzania zespołem rozproszonym i jak sobie z tym poradzić jako manager
  • Jak mierzyć postępy i monitorować pracę zespołu na odległość
  • Jak poradzić sobie z ograniczoną możliwością kontroli na rzecz zaufania do pracowników.

Zdalny pracownik

Warto zastanowić się, czy praca zdalna jest dla każdego. Niektórzy sobie wyobrażają zdalnego pracownika niczym cyfrowego nomada jako siedzącego z kawą w kawiarni albo na plaży. Oczywiście można i tak. Można też zaszyć się w domowym zaciszu – wszystko zależy od tego jak będzie dla nas najlepiej.
Czego pracownicy dowiedzą się z tej książki?

  • Czy praca zdalna jest dla nas?
  • Jak zorganizować sobie miejsce pracy i rutynę.
  • Jak zachować motywację i nie popaść w marazm.
  • Praca zdalna to też praca!
  • Jak być na bieżąco z działaniami zespołu i nie czuć się izolowanym.

Czy w świecie jutra nie będzie biur?

I czy właściwie jutro nie jest dzisiaj? Mimo, że sama pracuję zdalnie i chwalę sobie ten model nie mam zamiaru nikogo na siłę do niego przekonywać. Zachęcam za to zupełnie szczerze do przeczytania książki. Jest to pozycja, dzięki której można sobie wyrobić zdanie na temat pracy zdalnej. Wszystko to i jeszcze więcej ubrane jest w zgrabne, krótkie rozdziały, które czyta się błyskawicznie. Wpis ten kończę cytatem Jasona Frieda otwierającym książkę

„Książkę dedykuję tym wszystkim,
Którzy właśnie stoją w korku do pracy”


Jestem Magda, ta z narudo.pl – entuzjastka technologii, project manager i analityk
IT. Wspieram przedsiębiorców i twórców internetowych w skutecznym wykorzystywaniu narzędzi online i sztucznej inteligencji oraz organizacji i planowaniu. Wierzę w optymalizację pracy i efektywne zarządzanie, jestem gotowa podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą abyśmy mogli pracować mądrzej, nie ciężej.