Wpis o książce „Odwagi! Nie musisz być doskonała!” Reshmy Saujani kieruję w szczególności (co nie znaczy, że wyłącznie) do kobiet. Jeśli zdarza Ci się nie podejmować jakiegoś działania ze strachu przed porażką albo każdą krytyczną uwagę rozdrabniasz i analizujesz godzinami czy nawet dniami to jest to zdecydowanie lektura dla Ciebie. Jeżeli na samą myśl o tym, że nie jesteś w czymś zbyt dobra, stresujesz się niemiłosiernie, jesteś z tych co na okrągło przeżywają każdy swój błąd, to tym bardziej jest to lektura dla Ciebie.

A czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego tak jest? Dlaczego przeżywanie czy strach przed porażką to raczej domena kobiet, a nie mężczyzn? Czy taka postawa ma coś wspólnego z odwagą? Nie? Ja też nie, ale dzięki książce „Odwagi! Nie musisz być doskonała!” już wiem. Reshma Saujani w bardzo ciekawy, przystępny i lekki sposób pisze o odwadze, a także o różnicach i równości między płciami.

„Chłopców uczy się odwagi a dziewczynki perfekcji”

Czy wiesz, że według statystyk mężczyznom wystarcza, że spełniają 60% wymagań na dane stanowisko, żeby aplikować? A czy wiesz, że kobiety zazwyczaj uważają, że muszą spełnić 100% wymagań, żeby zdecydować się na kandydowanie? A czasem nawet to im nie wystarcza?

Zastanawiałaś się kiedyś skąd się wzięła taka różnica i jakie czynniki ukształtowały świat w taki, a nie inny sposób? Dlaczego kobiety rzadziej wybierają niektóre zawody i pełnią mniej kierowniczych funkcji? Dlaczego mniej chętnie podejmują się wyzwań wykraczających poza ich strefę komfortu?

Autorka w książce tej rzetelnie analizuje przyczyny tego, że kobiety mniej chętniej angażują się w niektórych dziedzinach życia i są mniej skore do nowych wyzwań. Jej tezy są poparte różnymi badaniami oraz wypowiedziami ekspertów między innymi z dziedziny psychologii.

Reshma Saujani tłumaczy jak głęboko w naszej świadomości zakorzenione są pewne wzorce kulturowe. Wyjaśnia jak sposób wychowywania czy kształcenia wpływa na ukształtowanie dorosłych kobiet. Wyjaśnia jak z wychowywanych na grzeczne i posłuszne perfekcjonistki dziewczynek wyrastają pokolenia kobiet, które nie potrafią się odważyć.

To, co bardzo mi się w tej książce podoba, to zdroworozsądkowe podejście do równości. Wreszcie ktoś, kto nie uważa, że aby wyrównać szanse kobiet należy dać im jakieś przywileje tylko szuka genezy różnic. Jeśli więc ktoś szuka w tej książce klepania po główce lub prób udowodnienia winy za nierówności tego świata mężczyznom to nie znajdzie tu tego.

 „Perfekcyjnie albo wcale”

„Nie musisz być doskonała” A może jednak muszę? Czy naprawdę musimy być doskonałe? Czy trudno jest się uwolnić ze szponów perfekcjonizmu, do którego przyuczano nas od maleńkości? Jak w świecie, w którym wszystko kreowane jest na perfekcyjne, znaleźć równowagę między „możesz” a „musisz”?

Autorka zwraca uwagę, jak wiele tracimy, a jak mało zyskujemy dążąc do perfekcjonizmu we wszystkich dziedzinach życia. Oczywiście nie chodzi tu o to, żeby nagle olewać wszystko. Chodzi o to, żeby zdać sobie sprawę, ile nas kosztuje próba bycia perfekcyjnymi i ile z wymagań narzucamy na siebie same.

Ważne jest to, że nie są to tylko puste słowa. Sama autorka odniosła w życiu kilka spektakularnych porażek, które następnie umiejętnie przekuła na sukces w dalszej życiowej drodze. Reshma nie tylko nie wstydzi się mówić o swoich porażkach. Daje do zrozumienia, że są one dla niej ważną lekcją. Przede wszystkim jednak pokazuje, że na porażkach świat/kariera/życie się nie kończą. Jest to bardzo osobista historia a zarazem jest niesamowicie uniwersalna. Jestem przekonana, że wiele kobiet odnajdzie w niej lub w historiach bohaterek cząstkę własnych historii.

 „W świecie pełnym księżniczek odważ się być hot-dogiem”

Zastanawiałaś się, czy jesteś odważna? Ile razy w życiu nie podjęłaś działania ze strachu przed porażką? Od kilku dni zastanawiam się nad tym, co było najodważniejszą rzeczą jaką do tej pory zrobiłam i czym właściwie dla mnie jest odwaga. Czy założenie bloga, którego każdy może skomentować, a tym samym wystawienie się na możliwość krytyki każdemu, kto ma dostęp do internetu, jest odważne?

Czy porzucenie bezpiecznej posady w korporacji, na rzecz działania na własną rękę na niepewnym rynku freelancerów jest odważne? To zależy. No właśnie, zależy dla kogo. Dla każdego odwaga będzie czymś innym. Każdy ma inne bariery i różne opory przed ich przełamywaniem.

Nawet opisany w książce przykład dziewczynki, która przyszła na bal przebierańców przebrana za hot-doga zamiast za księżniczkę jest niesamowitym aktem odwagi.

 „Odwaga staje się modna”

Oczywiście książka „Odwagi! Nie musisz być doskonała.” jest o odwadze, ale nie tylko Jest również o tym, dlaczego kobietom tak często odwagi brakuje i o tym, jak stać się odważną w dzisiejszym świecie. Autorka nie zostawia czytelników samych z problemem. Krok po kroku w książce uczy jak stawać się coraz odważniejszą.

To jest oczywiście bardzo istotne, ale w mojej ocenie jednym z ważniejszych przekazów tej książki jest koncepcja, że aby wyrównać szanse między płciami, należy skupić się na różnicach. Różnicach w podejściu do życia, wychowaniu i postrzeganiu poszczególnych płci. Problem trzeba rozwiązać u podstaw. Zamiast żądać parytetów czy przywilejów autorka nawołuje do sposobu zmiany w podejściu do wychowania i postrzegania dziewczynek. Wszystko po to by lepiej radziły sobie w dzisiejszym świecie! Dobrym podsumowaniem tej koncepcji jest jej wystąpienie na TED zatytułowane „Teach girls bravery, not perfection”.

„Nowe spojrzenie na odwagę”

Czemu książka o odwadze znalazła się w bibliotece menedżera? Zarządzając zespołem czy projektem podejmujemy codziennie wiele decyzji. Jedne są dobre, inne mniej, zdarzają się też te złe. Tak to bywa, ludzie czasem popełniają błędy.

Ta książka może pomóc tym, które każda decyzja wiele kosztuje. Ze strachu odkładają ich podejmowanie, a potem nieustannie je analizują. W końcu codzienne rozwiązywanie problemów i podejmowanie dziesiątek decyzji wymaga wiele odwagi, a to książka o odwadze.

Uważam, że jest to pozycja, którą powinny przeczytać zwłaszcza kobiety, które ciągle zastanawiają się, czy to ścieżka zawodowa odpowiednia dla nich. Jest to też dobra książka dla kierowników zespołów, którzy będą mogli lepiej zrozumieć motywy zachowani kobiet w swoich zespołach.


Jestem Magda, ta z narudo.pl – entuzjastka technologii, project manager i analityk
IT. Wspieram przedsiębiorców i twórców internetowych w skutecznym wykorzystywaniu narzędzi online i sztucznej inteligencji oraz organizacji i planowaniu. Wierzę w optymalizację pracy i efektywne zarządzanie, jestem gotowa podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą abyśmy mogli pracować mądrzej, nie ciężej.