Ten post może zawierać linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli dokonasz zakupu korzystając z takiego linku, mogę otrzymać prowizję.

Prowadzenie bloga to naprawdę fajna sprawa, ale wiem, że może być też wyzwaniem. Szczególnie, jeśli chcemy, żeby nasz blog był hitem, a nie tylko miejscem dla rodziny i przyjaciół. Po pierwszym entuzjazmie okazuje się, że blog to jednak nie tylko luzna zabawa, ale też sporo roboty. W dzisiejszych czasach już nie ma blogerów – są za to twórcy internetowi (ang. content creators). Bycie twórcą to naprwdę wymagające zajęcie – blogi, podcasty, social media… Trudno nadążyć.

Ale nie ma rzeczy niemożliwych! Oto lista super narzędzi, które sprawią, że prowadzenie bloga stanie się łatwiejsze i bardziej efektywne. Oszczędzą nam one nie tylko czas, ale także pomogą naszemu blogowi wzbić się na wyższy poziom. A co najlepsze, większość z nich jest darmowa lub ma opcję darmową, która oferuje naprawdę wiele możliwości!

Oprawa graficzna

Ludzie to wzrokowcy, nawet najatrakcyjniejsze treści nie obronią się jeśli będą nieczytelne, trudno dostępne lub przedstawione w niejasny sposób. Statystyki są okrutne, podobno teksty bez obrazków czytamy mniej chętnie niż te  z obrazkami. Co z tego, że napiszemy świetny wpis jeśli nikt się o nim nie dowie? Przygotowanie i opublikowanie postu to dopiero początek. Teraz trzeba dać znać światu, że warto zajrzeć na naszą stronę, a do tego z pomocą przychodzą nam Social Media.

Na szczęście nie musisz od razu zatrudniać grafika albo uczyć się skomplikowanych programów graficznych, żeby tworzyć grafiki na swojego bloga. Dzięki narzędziom do projektowania grafik możesz skorzystać z gotowych szablonów na blog oraz do Social Mediów. A jeśli nie jesteś też mistrzem fotografii możesz posiłkować się bankami zdjęć lub generatorami obrazów wspomaganymi AI.

Projektowanie grafik + obróbka zdjęć

 • Canva – Jest to chyba najpopularniejsza alternatywa dla narzędzi graficznych dostępna zarówno przez www jak i w formie aplikacji mobilnej. Z Canvą można tworzyć przeróżne grafiki na bloga oraz do Social Mediów. Możemy wykorzystywać gotowe szablony oraz baki zdjęć. W wersji darmowej można wykonać niemal wszystko – zapłacić trzeba za niektóre szablony, zdjęcia czy funkcje. Wersja darmowa pozwala jednak na tak dużo, że uważam, że w prowadzeniu małego bloga jest wystarczająca. W Magic Studio od Canva można korzystać z narzędzi AI do projektowania, generowania grafiki, video oraz tzw. Magic Write – czyli narzędzia do ulepszania tekstów.
 • Adobe Photoshop Lightroom jest to darmowa aplikacja mobilna pozwalająca na bardzo zaawansowaną obróbkę zdjęć. Dzięki niej możemy zagwarantować np. to, że wszystkie nasze zdjęcia będą spójne.
 • https://app.designwizard.com/ narzędzie umożliwiające tworzenie grafik on-line bezpośrednio w przeglądarce. Sporo opcji jest darmowych.
 • DALL-ENarzędzie do generowania obrazów AI, które może tworzyć realistyczne i kreatywne obrazy w oparciu o polecenia tekstowe. Czytaj więcej na temat poleceń dla AI, czyli promptów.
 • Deep AI Narzędzie kreatywne oparte na sztucznej inteligencji, które może generować obrazy, filmy i muzykę na podstawie danych wejściowych użytkownika.
 • Midjourney Narzędzie AI które może tworzyć fotorealistyczne i surrealistyczne obrazy na podstawie opisów tekstowych.

Banki zdjęć

Edycja wideo

W dzisiejszych czasach nie możnemy zapomnieć o wideo! Większość twórców dociera do odbiorców wieloma kanałami.

 • FlexClip – Funkcja tekst-do-wideo w Flexclip sprawia, że przekształcenie wpisów na blogu lub nawet scenariuszy w atrakcyjne filmy jest niesamowicie łatwe. Wystarczy wprowadzić swój tekst, a Flexclip doda muzykę, obrazy, a nawet podkład lektora. W kilka minut stworzysz profesjonalnie wyglądające wideo. Narzędzia tego typu to przełom dla blogerów i twórców treści, którzy chcą urozmaicić swoje treści, nie tracąc godzin na edycję materiałów wideo.
 • Lumen5Platforma do tworzenia wideo, która pomaga użytkownikom tworzyć profesjonalnie wyglądające filmy przy użyciu szablonów opartych na sztucznej inteligencji i zamiany tekstu na mowę.
 • CanvaCanva Magic Studio generuje grafikę i proste wideo
 • HeyGen: Platforma do tworzenia filmów oparta na sztucznej inteligencji, która umożliwia szybkie i łatwe tworzenie filmów wyjaśniających, demonstracji produktów i nie tylko.

Przygotowanie treści

Wszyscy specjaliści trąbią jak ważna jest jakość tekstów i że dobry content to najlepszy sposób na przyciągnięcie czytelników. Aby nasz tekst się dobrze czytało, poza zawartością merytoryczną trzeba zadbać o jego poprawność językową.

Jakość tekstu

O poprawność językową naszych wpisów możemy zadbać korzystając z poniższych narzędzi:

 • Ortograf – Nie każdy wie gdzie stawiać przecinki i nie każdego stać na płatną korektę tekstów. Dzięki temu narzędziu możemy jednak sprawić, że nasze teksty będą bardziej poprawne. Narzędzie sprawdza zarówno ortografię jak i interpunkcję.
 • Jasnopis – Jasnopis analizuje jak trudny dla odbiorcy będzie Twój tekst. Sprawdza długość zdań oraz to jak bardzo są złożone. Weryfikuje również trudność użytego słownictwa.
 • LanguageToolwielojęzyczne narzędzie do pisania, sprawdzania gramatyki, przeformułowania i edycji tekstów.

Narzędzia AI – sztuczna inteligencja dla twórców

Mam tu na myśli przede wszystkim narzędzia do tworzenia treści czyli tzw. Content writing tools Są one szczególnie przydatne w marketingu i przygotowaniu treści na Social Media. Możesz użyć AI do streszczenia tekstów, syntezy informacji, tłumaczeń ale nie tylko. Chat można wykorzystywać do przygotowania treści. Możemy zacząć od burzy mózgów z czatem, który przygotuje nam listę pomysłów. Możemy czat poprosić o przygotowanie planu artykułu albo nawet całej jego treści (czego jednak nie polecam). A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o AI i poznać jak narzędzia AI pomagają w rozwoju biznesu pobierz mój darmowy e-book „Sztuczna inteligencja w biznesie on-line”.

 • ChatGPTChatbot, który potrafi generować przeróżne typy trsćci: posty, wpisy blogowe, powieści, wiersze, maile, listy, treści sprzedażowe. A to tylko wybrane jego funkcjonalności. Więcej o możliwościach wykorzystania ChatGPT w małym biznesie przeczytasz w przeglądzie wybranych narzędzi.
 • Microsoft Bing Chat: chatbot, który jest wbudowany w przeglądarkę Microsoft Bing.
 • Microsoft Copilotbardziej specjalistyczny asystent AI od Microsoft.

Czytaj więcej o narzędziach AI:

Planowanie wpisów

Do przygotowania planu publikacji świetnie sprawdzą się narzędzia do zarządzania (pracą, czasem, projektami). Ważne jest takie planowanie treści, żebyśmy nie pisali o przypadkowych tematach. Przeczytaj: Jak zaplanować treści na blogu, oraz Przegląd narzędzi do zarządzania projektami). Poniżej przedstawiam kilka wybranych – są proste w użyciu i zupełnie darmowe przy jednoosobowych projektach.

Narzędzia analityczne

Skoro już pracujemy nad generowaniem ruchu na naszą stronę musimy mieć sposób na jego mierzenie i analizowanie. Dobrze wiedzieć, które nasze działania są skuteczne, a które nie przynoszą zamierzonego efektu. Każdy chciałby też wiedzieć, które jego wpisy są najpopularniejsze i czego szukali w wyszukiwarce nasi czytelnicy zanim trafili na nasz blog.

 • Google Analytics – jest to zaawansowane narzędzie pozwalające śledzić statystyki naszej strony, liczby odsłon, źródła odesłań i wiele, wiele innych.
 • Google Search Console – pozwala na sprawdzanie statusu naszej strony w wyszukiwarce Google, weryfikację jak ludzie widzą naszą stronę w wyszukiwarce i jakie hasła wpisują.

Newsletter

Newsletter to kolejny kanał dotarcia do odbiorców z naszymi treściami. Eksperci od marketingu zalecają budowanie listy mailingowej od samego początku prowadzenia bloga. Regularne wysyłanie maili do naszych odbiorców pozwala na nawiązanie więzi oraz przypomina o naszym istnieniu 😊

Hosting

Albo raczej dobry hosting, czyli stabilny, łatwy w obsłudze. I z dobrym wsparciem technicznym, co jest szczególnie ważne dla osób, które dopiero się uczą i mają w planach wszystko robić same. Popularne hostingi to np.:

Ten post może zawierać linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli dokonasz zakupu korzystając z takiego linku, mogę otrzymać prowizję.


Jestem Magda, ta z narudo.pl – entuzjastka technologii, project manager i analityk
IT. Wspieram przedsiębiorców i twórców internetowych w skutecznym wykorzystywaniu narzędzi online i sztucznej inteligencji oraz organizacji i planowaniu. Wierzę w optymalizację pracy i efektywne zarządzanie, jestem gotowa podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą abyśmy mogli pracować mądrzej, nie ciężej.