Po ostatniej prezentacji nowości od OpenAI postanowiłam ponownie przeanalizować alternatywy dla ChatGPT oraz odpowiedzieć na pytanie: „Czy warto kupować subskrypcję ChatGPT?”. Aplikacje AI oparte na GPT i innych modelach językowych pojawiają się jak grzyby po deszczu. Trudno jest poznać i nadążyć za wszystkimi nowościami. Dzisiaj opiszę jak dziala dostęp do ChatGPT za darmo oraz przedstawię tylko kilka najpopularniejszych bezpłatnych sposobów na korzystanie z potęgi AI.
ChatGPT za darmo?
Do 13 maja użytkownicy darmowej subskrypcji mieli dostęp wyłącznie do modelu ChatGPT-3.5. Model ten opiera się na stosunkowo starych danych i w porównaniu z GPT-4 jest słabszy – wolniejszy i mniej naturalny. Choć nadal oferuje wiele możliwości, różnica jest zauważalna.
Od kilku dni sytuacja się zmieniła. Użytkownicy darmowej subskrypcji mają teraz (w ograniczonym zakresie) dostęp do nowego modelu ChatGPT-4o (“omni”). Model ten jest szybszy, wydajniejszy i znacznie lepiej radzi sobie z tekstem, audio oraz wideo. Przeczytaj mój pełny opis zmian z ostatniej aktualizacji ChatGPT. Teraz nawet posiadacze darmowego pakietu mogą korzystać z modelu 4o. Oznacza to dostęp do zaawansowanej obróbki treści, pracy z plikami, przeglądania internetu i korzystania z GPTs.
Jeszcze kilka dni temu odpowiedź na pytanie „Czy warto kupować płatną subskrypcję ChatGPT?” była dość prosta. Osobom, które zamierzały korzystać z niego codziennie lub bardzo często, radziłam zakup. Dla tych, którzy korzystali sporadycznie, sugerowałam darmową wersję lub Copilot. Dzisiaj, osoby wahające się mogą same podjąć decyzję – testując bezpłatnie najnowszy model “omni”.
Żeby wybór był w pełni świadomy polecam przeanalizować róznice funkcji między wersją darmową i płatną. Poza limitami w wykorzystaniu podstawowych funkcji, w darmowej wersji nie ma możliwości generowania obrazów ani tworzenia własnych GPTs.
Copilot od Microsoft
Jeśli szukasz narzędzia, które najbardziej przypomina ChatGPT, to warto zacząć od Copilot. Jest to asystent AI dostępny online pod adresem https://copilot.microsoft.com/. Część funkcji dostępna jest nawet bez logowania. Copilot wykorzystuje model GPT-4. Microsoft oferuje również kilka innych modeli w swojej usłudze:
- Designer – generowanie obrazów
- Vacation Planner – asystent AI do planowania wakacji
- Cooking Assistant – asystent gotowania
- Fitness Trainer – trener osobisty
Jeśli masz w domu Windowsa z przeglądarką Edge, masz także bezpośredni dostęp do Copilota w tej przeglądarce. Oprócz funkcji czatu znajdziesz tam również funkcję “redagowanie”, która pozwala na obróbkę tekstu, nadawanie mu różnych stylów, długości itd.
Google Gemini
Choć Gemini nie bazuje na modelu GPT, lecz na własnym, to nie można go pominąć, mówiąc o bezpłatnych alternatywach dla ChatGPT. Z Gemini również rozmawiamy w formie czatu. W polskiej lokalizacji ciągle nie jest dostępne generowanie obrazów, ale niewątpliwą zaletą jest to, że Gemini ma bieżący dostęp do internetu. Rozmowa z Gemini jest dosyć naturalna i zazwyczaj udziela poprawnych informacji. Zdecydowanie warte sprawdzenia.
Co jeszcze za darmo?
Nie są to co prawda takie modele jak chatGPT, ale na szczególną uwagę zasługują moim zdaniem aplikacje do rozwiązywania problemów i wyszukiwania informacji, takie jak:
Co jeszcze? Na różnych stronach można za darmo porozmawiać ze starszymi modelami GPT. Poniżej lista stron, na których znajdziesz darmowy dostęp do GPT-3. Dostęp jest online, bez konieczności rejestracji, w języku polskim:
PODSUMOWANIE
Czy ChatGPT za darmo wystarczy każdemu? A może istnieje darmowe narzędzie, które w pełni zastąpi ChatGPT? Raczej nie, ale wszystko zależy od problemu, który chcesz rozwiązać. Jeśli szukasz generatorów grafik i obrazów, na pewno zainteresuje Cię mój artykuł “Jakie narzędzie AI wybrać do tworzenia grafiki? Porównanie 5 popularnych opcji”. Polecam Ci także listę ponad 80 narzędzi AI do różnych zastosowań – jeśli szukasz specjalistycznego narzędzia, tam z pewnością je znajdziesz.
Jeśli szukasz płatnych alternatyw dla ChatGPT, zapraszam do zapoznania się z moją listą kandydatów, którą niedawno opublikowałam na Instagramie.
A odpowiedź na pytanie „Czy opłaca się kupować subskrypcję do ChatGPT” będzie brzmiała: „To zależy od tego w jaki sposób i jak często chcezs go używać”.
Jestem Magda, ta z narudo.pl – entuzjastka technologii, project manager i analityk
IT. Wspieram przedsiębiorców i twórców internetowych w skutecznym wykorzystywaniu narzędzi online i sztucznej inteligencji oraz organizacji i planowaniu. Wierzę w optymalizację pracy i efektywne zarządzanie, jestem gotowa podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą abyśmy mogli pracować mądrzej, nie ciężej.