Zaznacz stronę

Znacie to uczucie? Szukanie prezentów w ostatniej chwili, gotowanie do późna w nocy, desperackie szukanie tej idealnej choinki…

A na koniec teściowa, której nie smakuje nasze ciasto… Albo dzieci, którym nie spodobał się prezent… Zawsze się znajdzie ktoś niezadowolony mimo, że padasz z nóg ze zmęczenia.

Czy święta bez stresu są możliwe?

Święta z rodzina są ponoć jednym z większych sytuacji stresowych jakich doświadczamy w ciągu całego roku. Dowiedli tego już w 1967 roku psychiatrzy Thomas Holmes i Richard Rahe. Sporządzili oni listę sytuacji stresowych w życiu człowieka i oprócz tych oczywistych jak śmierć członka rodziny czy utrata pracy znalazły się tam również święta z rodziną.

Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Sprzatanie, gotowanie, prezenty, goście i wizyty na świątecznych przyjęciach. To wszystko potrafi przytłoczyć. Zwłaszcza, że presja na to by wszystko było idealne i instagramowe jest duża. 

Jak sobie z tym poradzić? Czy można zrobić coś, by zmniejszyć stres? Nie ma jednego sposobu na to by stres zniknął, ale te 10 prostych rad sprawi, że w tym roku będzie Ci nieco łatwiej. Z dobrym planem wszystko staje się łatwiejsze 🙂 Dzieląc zadanie na mniejsze kroku sprawiasz, że łatwiej je zrealizować.

Zobacz moje propozycje na mniejszy stres w święta:

  1. Zdecyduj wcześniej jak chcesz spędzić ten czas.

Czy w tym roku planujesz zaprosić rodzinę albo urządzić przyjęcie świąteczne? A może czeka Cię daleka podróż do rodziny? Może spędzacie święta w hotelu i niczym się nie martwicie?  A może wolisz wyjechać na wakacje i zapomnieć o całej świątecznej gorączce? Wiesz co? Nie ważne co wybierzesz, ważne, że będziesz zadowolony!

  1. Zrob liste gosci

Planujesz święta w swoim domu? Zrób listę gości. Dzięki temu nie zapomnisz nikogo zaprosić. Będziesz wiedzieć ilu gości będzie i jak dużo pracy Cię to czeka.

  1. Kup prezenty jeszcze w listopadzie

Kupowanie prezentów potrafi być mocno stresujące. Zwłaszcza pozostawione na ostatnią chwilę.Dlatego najlepiej zrobić to już w listopadzie. I wiesz co! Tutaj też może pomóc lista. Tak wiem, kocham listy. Ale one naprawdę pomagają nie zapomnieć.

  1. Zaplanuj menu

Zaplanuj wcześniej listę potraw. Będziesz mogła ocenić ile czasu będzie potrzebne żeby to wszystko przygotować, co musisz kupić, co możesz zamówić. Część potraw można przygotować wcześniej, inne muszą być zrobione tego samego dnia. Niektóre dania albo wypieki to nawet kilka godzin przygotowania. Ale jeśli będziesz mieć plan to zdążysz ze wszystkim i o niczym nie zapomnisz.

  1. Lista zakupów –  do kupienia wcześniej

Dużo rzeczy można kupić nawet kilka tygodni przed. Mają bardzo długi termin przydatności do spożycia. Jeśli wcześniej zaczniesz możesz poszukać promocji, nie musisz kupować wszystkiego na raz i nie będziesz się spieszyć.

  1. Lista zakupów –  tuż przed 

Oczywiście są też produkty, które trzeba kupić świeże. Tego nie ominiemy. Ale jeśli wszystkie inne już mamy, zakupy tuż przed będą małe i szybkie.

  1. Lista obowiązków domowych

Nikt tego nie lubi, ale wszyscy to robią. Jeśli nie chcesz, żeby świąteczne porządki spędziły Ci sen z powiek to pomyśl o nich wcześniej. Przemyśl co jest do zrobienia i podziel obowiązki między wszystkich domowników!

  1. Dekoracje

Wiele z nas je lubi, ale dla wielu jest to kolejna stresująca sytuacja. Zakup choinki, ubieranie choinki, dekoracja domu – sporo tego. Może w tym roku postaw na minimalizm? Albo niech dzieci się tym zajmą? 

  1. Nic nie musisz sama

Jeśli czegoś nie lubisz zastanów się czy ktoś może zrobić to za ciebie. Może np. Ty nie lubisz piec ciast za to twoja sąsiadka to uwielbia i mogłaby upiec coś dla Ciebie?

Może w tym roku zamiast robić wszystko własnoręcznie zdecydujesz się na catering? To też jest rozwiązanie. Można też np. zatrudnić pomoc do sprzątania albo dekoracji.

  1. Naucz się odpuszczać

Nic nie będzie perfekcyjne jeśli ty będziesz wykończona. Ale… Czy wszystko musi być perfekcyjne? Czy nie lepiej żeby było “good enough” a ty będziesz zadowolona zamiast zestresowana? Czasem lepiej odpuścić niż próbować osiągnąć ideał za wszelką cenę.

Pin It on Pinterest