Planowanie celów zawodowych to bardzo przydatny krok w naszej karierze. Ten wpis to podsumowanie tego, o czym pisałam do Was w ramach wyzwania #planowanie2021. Są to wskazówki na temat tego jak zacząć działać, jak zaplanować swoje cele i jak nie stracić motywacji w ich realizacji. Pierwsza część wyzwania już się zakończyła, ale do końca roku osoby zapisane na wyzwanie raz w miesiącu będą otrzymywać wiadomość związaną z tematem ustanawiania celów, motywacji i planowania. Jeśli chcesz, nadal możesz dołączyć do listy aby otrzymać przyszłe wiadomości.

SPIS TREŚCI:

 1. Jak zacząć działać i wybrać cele do realizacji?
 2. Jaki powinien być dobry cel?
 3. Jak utrzymać motywację?

Jak zacząć działać i wybrać cele do realizacji?

ustanawianie celów zawodowych, postanowienia noworoczne

„…nie ma czegoś takiego jak „odpowiedni moment”. Zazwyczaj, gdy za długo na niego czekamy, okazuje się, że już dawno minął. Jedyne co możesz zrobić, to zacząć działać.” Pat Flynn – „Sztuka odpuszczania”

Też tak masz? Masz dużo pomysłów i chęci do zmiany i nie wiesz od czego zacząć, więc w końcu wcale nie zaczynasz? A może masz obawy czy starczy Ci na to wszystko czasu, siły i chęci? Zastanawiasz się, Ile powinno być celów i jak wybrać najlepsze dla nas. Małe czy duże? Proste czy trudne? A może wszystkie, jakie przychodzą nam do głowy?

Jaki powinien być cel?

Przede wszystkim cele muszą być nasze. Dopasowane do nas, naszej sytuacji i możliwości. Co z tego, że postanowimy sobie za cel np. bardzo popularne zostanie wirtualną asystentką, jeśli dajmy na to nie lubimy pracy z klientami i nauki nowych narzędzi. Marne szanse, że się uda prawda?

Cel powinien być nasz, indywidualny, taki z którym się identyfikujemy. Inaczej zabraknie nam motywacji do jego osiągnięcia. Co z tego, że inni coś robią skoro to zupełnie nie Twój świat. Nie szkodzi, zamiast chcieć tego, co inni, zastanów się, czego Ty chcesz. Cel nie może być frustrujący, bo nie znajdziemy siły a jego realizację.

Zanim więc wybiegniesz w przyszłość i zapomnisz o 2020 roku, zatrzymaj się na moment. Oceń swoją sytuację. Pomyśl co udało Ci się zrobić do tej pory, w jakim miejscu teraz jesteś i dokąd zmierzasz. Co się sprawdzało do tej pory, a co nigdy nie działa w Twoim przypadku. Co na to wpłynęło i czy coś się zmieniło od tego czasu. Co byś chciała zmienić, ulepszyć? Do czego dążysz?

Czego chcesz?

Każdy projekt, nawet nasz osobisty projekt pt. planowanie 2021 powinien mieć ustalony zakres. Wtedy można ocenić ile pracy, ile wysiłku potrzeba by projekt zrealizować.

Wypisz cele, jakie chcesz osiągnąć. Na początek nie zastanawiaj się, czy dasz radę je wszystkie zrealizować. Wypisz wszystko, co przychodzi Ci do głowy. Pamiętaj, papier przyjmie wszystko, resztą zajmiemy się później 😊

Moje cele

 1. ………….
 2. ………….
 3. ………….
 4. ………….
 5. ………….
 6. ………….
 7. ………….
 8. ………….
 9. ………….
 10. ………….

I jak Ci poszło? Dużo tego? Zastanawiasz się, czy dasz radę wszystko zrealizować? Pora chwilę podumać nad tym, co wypisałaś. Tylko bądź realistką. Jeśli tak jak mi zdarza Ci się mieć przerośniętą ambicję, zastanów się na spokojnie, czy to możliwe żeby jeden człowiek zrealizował to wszystko, co wypisałaś? Moja rada jest taka. Jeśli na Twojej liście jest mnóstwo celów skup się tylko na kilku. Dużo zależy też od tego jakiego kalibru postanowienia masz na liście. Pamiętaj jednak, jeśli wybierzesz zbyt wiele rzeczy do zrealizowania i ustawisz sobie poprzeczkę zbyt wysoko jest duża szansa, że nie dasz rady zrobić wszystkiego co wybrałaś i będziesz rozczarowana.

Wybierz cele do realizacji

W ramach tego wyzwania wybierz od 3 do 5 celów, na których skupisz się w przyszłym roku. Nie oznacza to, że nie możesz zrealizować więcej, ale lepiej planować realnie. Jeśli potrzebujesz pomocy w nadaniu priorytetów swoim celom, by wybrać te do realizacji w pierwszej kolejności zajrzyj do mojej serii o priorytetach. Jeśli jesteś już gotowa zdefiniuj zakres projektu 2021, czyli swoje cele.

Moje cele

 1. ………….
 2. ………….
 3. ………….
 4. ………….
 5. ………….

Jaki powinien być dobry cel?

cele SMART

„Pierwszy błąd, który ludzie popełniają to fakt, że nie wiedzą, co chcą osiągnąć” Kevin Hogan

Wiele razy pisałam i powtarzałam jak ważne jest prawidłowe określanie celu, czy to zadania, które komuś zlecamy czy też projektu. Nie inaczej jest z naszymi osobistymi celami. Na dziś mam dla Ciebie jedną radę – przy ustawianiu celów kieruj się i sercem i rozumiem. Co to znaczy? Niech Twoje cele będą zarówno S.M.A.R.T. (co jest bardzo ważne w celach zawodowych), ale nie zapominaj posłuchać też serca i dbaj o to by były zbalansowane, wartościowe i dobre dla Ciebie.

S.M.A.R.T. to metoda na  określanie celów w sposób ułatwiający ich osiąganie. Po polsku pewnie byśmy mówili, że to sprytny sposób. S.M.A.R.T. jest to akronim od słów określających jakie cechy powinien mieć nasz cel.

Specific (Specyficzny, konkretny)

To znaczy, że nasz cel musi być dobrze sprecyzowany. Zbyt ogólny cel sprawi, że trudno będzie zdefiniować, kiedy właściwie został osiągnięty. Im lepiej określimy do czego zmierzamy, jaki rezultat chcemy osiągnąć, tym łatwiej nam będzie. Dajmy na to, że wymyśliłam sobie, że w przyszłym roku chcę więcej zarabiać. W sumie, kto by nie chciał, prawda? Tylko czy cel „chcę zarabiać więcej” jest wystarczająco specyficzny? No nie bardzo. Bo ile to jest więcej? Dla każdego to znaczy coś innego. Jedni zadowolą się kilkoma stówkami, dla innych więcej to będą grube miliony.

Measurable (Mierzalny)

Dlatego każdy cel powinien być mierzalny. Czyli definiujemy cel w taki sposób, że określamy, ile to jest to nasze „więcej”.  „Chcę zarabiać 100% więcej” – brzmi o wiele lepiej, bo wiemy już nieco więcej.

Achievable (osiągalny, realny)

Inną kwestią jest to, czy moje 100% więcej jest realne. Wiadomo, mierzmy wysoko, ale nie zapominajmy o tym, że cele muszą być możliwe do osiągnięcia. Co mi po tym, że postanowię zarabiać 5 razy więcej, jeśli nie wiem jak to osiągnąć. Przecież nie dam rady pracować pięć razy więcej. Może więc lepiej założyć, że „chcę zarabiać 30% więcej”.

Relevant (istotny, znaczący)

To jest zarazem proste i trudne do wyjaśnienia. Chodzi o to, żeby cele były dla nas ważne, istotne. Wtedy lepiej się identyfikować z ich realizacją. Tak jak pisałam wczoraj, czy skoro nie lubię programować dam radę się tego nauczyć?

Time-bound (ograniczony w czasie)

Na koniec ważna sprawa. Nasze cele powinny być określone w czasie. Nawet przy rocznych celach nie wszystkie przecież chcemy osiągnąć dopiero za rok w grudniu prawda? W takim razie już ostatni raz przepisałam mój cel „W pierwszej połowie roku chcę zarobić 30% więcej niż w poprzednim półroczu”

SSpecific (Specyficzny, konkretny)Opisz swój cel
MMeasurable (Mierzalny)Jak go zmierzysz?
AAchievable (osiągalny, realny)Czego potrzebujesz do zrealizowania celu?
RRelevant (istotny, znaczący)Jaką wartość przyniesie Ci realizacja celu?
TTime-bound (ograniczony w czasie)Jakie ramy czasowe ma twój cel?
Deadline: Kroki pośrednie:  

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym jak zdefiniować cel i zakres projektu, a także, jak zrobić harmonogram zajrzyj tu.

Jak utrzymać motywację?

jak utrzymać motywację

“There are only two options: Make progress or make excuses” Tony Robbins

Zdanie to wypowiedział kiedyś Tony Robbins, amerykański autor, trener i mówca motywacyjny. A Ty? Gdzie chcesz być za miesiąc? Możesz albo być o miesiąc do przodu z realizacją swojego celu, albo mieć za sobą miesiąc pełen wymówek i usprawiedliwień czemu jeszcze nie zacząłeś go realizować.

Co można zrobić, żeby nie zabrakło nam motywacji w realizacji planów? Czy motywacja to wszystko? Jak zacząć działać? Na początek, myśl o osiąganiu celu jak o procesie, a nie tylko o jego osiągnięciu. Skupiaj się na wszystkim, co jest po drodze, a nie tylko na celu. Potem sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, żeby pomóc sobie w realizacji celów.

Niech Twoje cele będą jeszcze sprytniejsze!

Wiesz, że istnieje wersja rozszerzona S.M.A.R.T., czyli S.M.A.R.T.E.R.! Według tej koncepcji Twój cel powinien być dodatkowo:

Exciting (ekscytujący)

Taki, żeby ta ekscytacja motywowała Cię do jego osiągania. Gdy cel będzie dla Ciebie obojętn, albo jego realizacja będzie Cię przerażać, zawsze znajdziesz wymówkę, żeby go realizować. Niech Twój cel będzie więc ekscytujący!

Recorded (zapisany)

Jeśli jeszcze nie zapisałaś swojego celu to, zrób to jak najszybciej. Zapisanie celu sprawi, że trudniej o nim zapomnieć, trudniej go zignorować i w ten sposób motywuje nas do jego osiągnięcia.

Co jeszcze zrobić, żeby planowanie celów zawodowych było jeszcze łatwiejsze?

Zapisz cel i stwórz plan

Podziel swoje cele na mniejsze, realizowalne kroki. Przede wszystkim, jeśli postawiłaś sobie ambitne, duże cele do realizacji podziel je na mniejsze kroki i właściwie je zaplanuj. Mniejsze kroki są łatwiejsze do zorganizowania, łatwiej i szybciej je zrealizować. Będziesz też widzieć postęp. 

Jeśli np. Twoim celem jest zdobycie nowej wiedzy zaplanuj sobie odpowiednio naukę, książki jakie chcesz przeczytać lub kursy jakie chcesz zrobić. Jeśli chcesz napisać książkę, podziel sobie pracę na mniejsze fragmenty. Zobaczysz, odhaczanie napisania poszczególnych rozdziałów będzie o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze niż jedno wielkie zadanie „napisać książkę” wiszące Ci nad głową przez cały rok. Jeśli chcesz wiedzieć jak planować koniecznie przeczytaj mój wpis pt. „Jak planować by nie zwariować”.

Świętuj sukcesy

Nagradzaj się Nie tylko za osiągnięcie ostatecznego celu, ale również za realizację mniejszych kroków. Wzmocnisz tym pozytywne odczucia związane z realizacją planów. Nie muszą to być wielkie nagrody, czasem wystarczy drobna przyjemność za wykreślenie kolejnego zadania z listy. pamiętaj nigdy nie jest tak, że „udało się”. Ty to osiągnęłaś, zrobiłaś, zapracowałaś na to. Samo się nie udało.

Pochwal się komuś

Mówienie o swoich planach sprawia, że trudniej nam je porzucić i się z nich wycofać.

Powracaj do swoich celów

Postaraj się utrzymać skupienie na nich. Wracaj do tego co zapisałaś, weryfikuj swój plan, jeśli potrzeba to go zmień, wprowadź korekty. Czasem trzeba sprawdzić czy nasz cel jest ciągle aktualny.  Każdy plan można zmienić jeśli zmieniają się priorytety czy otoczenie biznesowe. Trzeba być elastycznym.

Skupiaj się tylko na tym co możesz kontrolować

Nie trać czasu ani siły na czynniki, na które nie masz wpływu. Nawet jeśli uniemożliwiają Ci realizację Twoich planów – szukaj rozwiązania a nie roztrząsaj problemy. Znajdź obejście, dostosuj plany do rzeczywistości ale nie zatracaj się w roztrząsaniu, jeśli i tak nic to nie zmieni.

Zainstaluj aplikacje do monitorowania celów

Jeśli lubisz takie gadżety możesz sięgnąć po aplikacje, które pomagają osiągać cele. Możesz w nich określić co chcesz osiągnąć, kiedy a aplikacja będzie Ci przypominać i wspierać w realizacji planu. Szukaj aplikacji pod hasłem „Habbit tracker” albo „Goal tracker”.